Mężczyzna lat 60 został przywieziony przez Zespół Ratownictwa na SOR w późnych godzinach wieczornych z powodu podejrzenia udaru móżdżku.
Pacjent to alkoholik w prawie 2 letnim ciągu. Z relacji żony: od tygodnia wymiotuje, przestał chodzić, 2 dni temu pojawił się u niego zez, a dzisiaj od kilku godzin nie można się z nim logicznie porozumieć.
Poza tym z obciążeń: wieloletni nikotynizm, leków na stałe nie pobiera.
W badaniu przedmiotowym: podsypiający, wypowiada się zupełnie nielogicznie (nie wie, gdzie jest, jaka jest pora dnia czy rok) okresowo bełkocze – GCS oceniono na 13. Źrenice symetryczne, gałki oczne z zezem rozbieżnym i obustronnym ośrodkowym oczopląsem. Bez wyraźnego uszkodzenia konkretnych nerwów gałkoruchowych, oczy po prostu rozjeżdżają się w różnych kierunkach. Bez niedowładów. Obustronna, symetryczna, dość nasilona dysmetria. Bez objawów patologicznych. Chód nie do oceny, pacjent nie może w ogóle ustać na nogach.
Parametry krytyczne: BP 180/90. HR 70/min. Sat 93%. Temp. 36.C. Glikemia 90. W EKG rytm zatokowy, bez zmian niedokrwiennych.
Zlecono podstawowe badania laboratoryjne, amylazę, etanol i CRP – bez odchyleń poza etanolem 1,2 %o.
Wykonano KT głowy, które opisano jako z umiarkowanymi zanikami, ale bez zmian ogniskowych.
Postawiono wstępną diagnozę encefalopatii Wernickego. Pacjentowi podano tiaminę dożylnie w dawce 200 mg. Podłączono 1000 ml płynu wieloelektrolitowego z dodatkowymi 4 gramami magnezu i pozostawiono na obserwacji do rana.
Po 3 godzinach objawy zeza zaczęły ustępować. Pacjent zaczął chodzić, ale z nasiloną ataksją. Zniknęła senność, ale pacjent wciąż był słabo zorientowany w sytuacji.
Po 6 godzinach zez ustąpił, ale nadal utrzymywał się mniejszy oczopląs. Pacjent potrafił podać rok i miesiąc, jednak nie potrafił podać dokładnej daty. Jednocześnie pojawiły się objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego, które kontrolowano diazepamem 3 x 10 mg.
Przekazano na Oddział Psychiatrii w celu dalszego leczenia.
Komentarz
Zespół Wernickego-Korsakowa to uszkodzenie mózgu w przebiegu niedoboru tiaminy czyli witaminy B1. W Polsce najczęściej spotykane u alkoholików, u których etanol znacznie przyśpiesza metabolizm tiaminy, a którzy dodatkowo przewlekle źle się odżywiają. Może także wystąpić po operacjach bariatrycznych oraz u przewlekle niedożywionych pacjentów, np. z anoreksją albo osób ubogich i starszych.
Zespół Korsakowa to przewlekła forma, która słabo poddaje się leczeniu i ujawnia się w formie zaburzeń pamięci, typowo z nasilonymi konfabulacjami, czyli nieświadomym zmyślaniem faktów (w przeciwieństwie do kłamania, które jest świadome).
Natomiast zespół Wernickego to ostry zespół neurologiczny, którego szybkie rozpoznanie i leczenie pozwala często na ustąpienie większości lub wszystkich objawów.
Dla rozpoznania zespołu Wernickego u alkoholika – pacjent musi spełniać 2 z 4 kryteriów:
- zaburzenia gałkoruchowe,
- niedożywienie,
- ataksja,
- ostre zaburzenia pamięci lub funkcji poznawczych.
Konieczne jest wykonanie KT głowy w celu wykluczenia innych poważnych stanów neurologicznych jak guz, krwawienie, udar.
Badania krwi w tym oznaczenie poziomu tiaminy nie są pomocne w postawieniu diagnozy, służą raczej do wykluczenia innych przyczyn. Diagnoza jest stricte kliniczna.
Leczenie polega na:
- Podaniu tiaminy, najlepiej w formie dożylnej. W przypadku niedostępności dopuszczalne jest zastosowanie wielowitaminowych preparatów domięśniowych.
- Uzupełnianiu glukozy w trakcie lub dopiero po uzupełnieniu niedoboru witaminy B1. Glukoza przyśpiesza metabolizm tiaminy, a jej podanie wcześniej może spowodować poważne nasilenie deficytów neurologicznych i uszkodzenie mózgu.
- Uzupełnianiu dożylnie płynów i niedoboru magnezu.
- Pacjent zwykle wymaga hospitalizacji (na Oddziale Psychiatrii/Neurologii/Wewnętrznym) w celu prawidłowego i dobrze kontrolowanego uzupełniania niedoboru.
O ile pełnoobjawowy zespół Wernickego jest stosunkowo rzadko spotykany, to w badaniach sekcyjnych u alkoholików wykazano go post mortem w 15% badanych mózgów.
Dlatego zaleca się obecnie, żeby podać witaminę B1 na SOR u każdego pacjenta alkoholika z niedożywieniem, zespołem abstynencyjnym albo nawet dyskretnymi zaburzeniami neurologicznymi. Czyli praktycznie u każdego, kto jest pod wpływem alkoholu.
W naszej praktyce staramy się, aby każdy alkoholik przychodzący na SOR dostał 100 mg tiaminy domięśniowo lub dożylnie przed wyjściem.
Zapamiętaj na Twój Dyżur
- U alkoholika z niewyjaśnionymi objawami neurologicznymi uwzględnij w diagnostyce różnicowej i lecz prewencyjnie zespół Wernickego.
- Kiedy podajesz glukozę u alkoholika z zaburzeniami świadomości, podaj wcześniej lub w trakcie tiaminę.
- Każdy przewlekle nadużywający alkoholu lub bezdomny powinien dostać 100 mg witaminy B1 przed opuszczeniem SORu.
Wpis nie jest obowiązującym standardem naukowym. Został stworzony w oparciu o doświadczenia lekarzy praktyków, piśmiennictwo i wymianę poglądów.
Komentarze 11
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Jak szybko można podawać tiaminę dożylnie? Bezpieczne będzie dostrzyknięcie jej do setki soli, czy lepiej podać z elektrolitami i magnezem, żeby trochę wolniej schodziła? Czy jeszcze inaczej?
I na MP piszą też, że podanie tiaminy może zwiększyć diurezę – w praktyce jak istotne to jest? Jest jakieś ryzyko nasilenia zaburzeń elektrolitowych w początkowym etapie leczenia?
Błażeju, dziękujemy za pytanie 🙂
1. Droga podania tiaminy zależy od sytuacji klinicznej.
a) W przypadku objawów nasilonej encefalopatii rozcieńczamy tiaminę w 100 ml NaCl i przetaczamy w ciągu 5-10 minut. Podobny schemat jest potrzebny w przypadku wyrównywania hipoglikemii u alkoholika (nie możemy długo czekać z podaniem glukozy, jednocześnie wyrównanie niedoboru tiaminy musi być co najmniej synchroniczne z wyrównywaniem hipoglikemii.
b) Jeśli chodzi o alkoholików, lub bezdomnych, którym raczej suplementujemy witaminę B, (niż leczymy ostry zespół neurologiczny) podanie jest często domięśniowe, lub może być w wolniejszym wlewie.
2. Nie spotkaliśmy się z opisem poważnych zaburzeń elektrolitowych wywołanych witaminą B1, literatura raczej nie zwraca na ten aspekt działania w ogóle uwagi, na pewno nie jako na istotny problem kliniczny. Witamina B1 sama w sobie nie daje poważnych powikłań, natomiast preparat konserwujący może czasem powodować reakcje alergiczne.
Część, po pierwsze super inicjatywa, gratuluję i nie przestawajcie! A po drugie pytania: Czy u nas jest jakaś tiamina zarejestrowana do podawania iv? Czy ta do podawania im jest rozcienczana w NaCl? Co jesli ktos mialby reakcje alergiczna, po podaniu w ten sposob leku mimo braku jego rejestracji? Czy wykonujecie próbę przed podaniem? Dzięki i pozdrawiam
Cześć 🙂 po kolei:
Mamy Vitaminum B1 Sterop jest do podaży im oraz iv
Wielokrotnie mamy też tiaminy z importu – często do podaży iv. Wtedy podajemy we wlewie w 100ml 0,9% NaCl iv
Jeśli zdarzy się że masz dostępny tylko preparat im podaj te same dawki im – dostępność po podaniu jest bardzo dobra 🙂
Przed podaniem im nie rozcienczaj, podaj po prostu zawartość ampułki 🙂
Przy bp 180 i podaniu 1000pwe rozważymy zbicie bp? Jakiś captopryl 25?
Cześć 🙂 w tym przypadku hipertensja była częścią zespołu abstynencyjnego – lecząc zespół powinniśmy uzyskać normalizację parametrów krytycznych. Podstawą są benzodiazepiny w powtarzalnych bolusach 🙂
W najbliższym czasie możesz się też spodziewać przypadku o bezobjawowym nadciśnieniu – powinien wyjaśnić większość wątpliwości 🙂
Pracuję na A&E w Anglii i tutaj standardem jese podanie koktajlu z Pabrinexu + Chlordiazepoxidu dla każdego pijaka u którego może rozwinąć się zespół odstawienia lub encefalopatia vernickiego.
Pabrinex to mix: ascorbic acid, pyridoxine, nicotinamide, thiamine, riboflavin, glucose monohydrate
A dawkowanie i wskazania to:
Adults and elderly:
Rapid therapy of severe depletion or malabsorption of the water soluble vitamins B and C, particularly in alcoholism, where a severe depletion of thiamine can lead to Wernicke’s encephalopathy
10 ml solution from Ampoule Number 1 PLUS 10 ml solution from Ampoule Number 2
OR
15 ml solution from Ampoule Number 1 PLUS 15 ml solution from Ampoule Number 2
2 to 3 pairs of 5 ml ampoules* (1 pair = ampoule 1 + ampoule 2) diluted with 50 ml to 100 ml infusion solution (physiological saline or glucose 5%) and administered over 30 minutes every 8 hours, or at the discretion of the physician.
Może i w Polsce się to kiedyś pojawi bo bardzo wygodne w użyciu nawet dla niedoświadczonego lekarza.
Cześć Olga 🙂
To co piszesz jest rzeczywiście bardzo ciekawe. Liczymy na więcej komentarzy o praktyce w warunkach Opieki Zdrowotnej w UK 🙂
W zapamiętaj napisane jest ze glukozę podać wcześniej niż tiamine , natomiast w artykule -później lub w trakcie rozumiem ze to czeski błąd 🙂 ?
Cześć 🙂 na Twoim Dyżurze podaj przed lub najpóźniej w trakcie wlewu glukozy witaminę B1. Zmodyfikujemy stylistykę zalecenia żeby było bardziej zrozumiałe 🙂