Encefalopatia Wernickego

Maurycy BiernatPrzez Maurycy Biernat1 lipca 2019

Mężczyzna lat 60 został przywieziony przez Zespół Ratownictwa na SOR w późnych godzinach wieczornych z powodu podejrzenia udaru móżdżku.

Pacjent to alkoholik w prawie 2 letnim ciągu. Z relacji żony: od tygodnia wymiotuje, przestał chodzić, 2 dni temu pojawił się u niego zez, a dzisiaj od kilku godzin nie można się z nim logicznie porozumieć.

Poza tym z obciążeń: wieloletni nikotynizm, leków na stałe nie pobiera.

W badaniu przedmiotowym: podsypiający, wypowiada się zupełnie nielogicznie (nie wie, gdzie jest, jaka jest pora dnia czy rok) okresowo bełkocze – GCS oceniono na 13. Źrenice symetryczne, gałki oczne z zezem rozbieżnym i obustronnym ośrodkowym oczopląsem. Bez wyraźnego uszkodzenia konkretnych nerwów gałkoruchowych, oczy po prostu rozjeżdżają się w różnych kierunkach. Bez niedowładów. Obustronna, symetryczna, dość nasilona dysmetria. Bez objawów patologicznych. Chód nie do oceny, pacjent nie może w ogóle ustać na nogach.

Parametry krytyczne: BP 180/90. HR 70/min. Sat 93%. Temp. 36.C. Glikemia 90. W EKG rytm zatokowy, bez zmian niedokrwiennych.

Zlecono podstawowe badania laboratoryjne, amylazę, etanol i CRP – bez odchyleń poza etanolem 1,2 %o.

Wykonano KT głowy, które opisano jako z umiarkowanymi zanikami, ale bez zmian ogniskowych.

Postawiono wstępną diagnozę encefalopatii Wernickego. Pacjentowi podano tiaminę dożylnie w dawce 200 mg. Podłączono 1000 ml płynu wieloelektrolitowego z dodatkowymi 4 gramami magnezu i pozostawiono na obserwacji do rana.

Po 3 godzinach objawy zeza zaczęły ustępować. Pacjent zaczął chodzić, ale z nasiloną ataksją. Zniknęła senność, ale pacjent wciąż był słabo zorientowany w sytuacji.

Po 6 godzinach zez ustąpił, ale nadal utrzymywał się mniejszy oczopląs. Pacjent potrafił podać rok i miesiąc, jednak nie potrafił podać dokładnej daty. Jednocześnie pojawiły się objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego, które kontrolowano diazepamem 3 x 10 mg.

Przekazano na Oddział Psychiatrii w celu dalszego leczenia.

Komentarz

Zespół Wernickego-Korsakowa to uszkodzenie mózgu w przebiegu niedoboru tiaminy czyli witaminy B1. W Polsce najczęściej spotykane u alkoholików, u których etanol znacznie przyśpiesza metabolizm tiaminy, a którzy dodatkowo przewlekle źle się odżywiają. Może także wystąpić po operacjach bariatrycznych oraz u przewlekle niedożywionych pacjentów, np. z anoreksją albo osób ubogich i starszych.

Zespół Korsakowa to przewlekła forma, która słabo poddaje się leczeniu i ujawnia się w formie zaburzeń pamięci, typowo z nasilonymi konfabulacjami, czyli nieświadomym zmyślaniem faktów (w przeciwieństwie do kłamania, które jest świadome).

Natomiast zespół Wernickego to ostry zespół neurologiczny, którego szybkie rozpoznanie i leczenie pozwala często na ustąpienie większości lub wszystkich objawów.

Dla rozpoznania zespołu Wernickego u alkoholika – pacjent musi spełniać 2 z 4 kryteriów:

  1. zaburzenia gałkoruchowe,
  2. niedożywienie,
  3. ataksja,
  4. ostre zaburzenia pamięci lub funkcji poznawczych.

Konieczne jest wykonanie KT głowy w celu wykluczenia innych poważnych stanów neurologicznych jak guz, krwawienie, udar.

Badania krwi w tym oznaczenie poziomu tiaminy nie są pomocne w postawieniu diagnozy, służą raczej do wykluczenia innych przyczyn. Diagnoza jest stricte kliniczna.

Leczenie polega na:

  1. Podaniu tiaminy, najlepiej w formie dożylnej. W przypadku niedostępności dopuszczalne jest zastosowanie wielowitaminowych preparatów domięśniowych.
  2. Uzupełnianiu glukozy w trakcie lub dopiero po uzupełnieniu niedoboru witaminy B1. Glukoza przyśpiesza metabolizm tiaminy, a jej podanie wcześniej może spowodować poważne nasilenie deficytów neurologicznych i uszkodzenie mózgu.
  3. Uzupełnianiu dożylnie płynów i niedoboru magnezu.
  4. Pacjent zwykle wymaga hospitalizacji (na Oddziale Psychiatrii/Neurologii/Wewnętrznym) w celu prawidłowego i dobrze kontrolowanego uzupełniania niedoboru.

O ile pełnoobjawowy zespół Wernickego jest stosunkowo rzadko spotykany, to w badaniach sekcyjnych u alkoholików wykazano go post mortem w 15% badanych mózgów.

Dlatego zaleca się obecnie, żeby podać witaminę B1 na SOR u każdego pacjenta alkoholika z niedożywieniem, zespołem abstynencyjnym albo nawet dyskretnymi zaburzeniami neurologicznymi. Czyli praktycznie u każdego, kto jest pod wpływem alkoholu.

W naszej praktyce staramy się, aby każdy alkoholik przychodzący na SOR dostał 100 mg tiaminy domięśniowo lub dożylnie przed wyjściem.

Zapamiętaj na Twój Dyżur

  1. U alkoholika z niewyjaśnionymi objawami neurologicznymi uwzględnij w diagnostyce różnicowej i lecz prewencyjnie zespół Wernickego.
  2. Kiedy podajesz glukozę u alkoholika z zaburzeniami świadomości, podaj wcześniej lub w trakcie tiaminę.
  3. Każdy przewlekle nadużywający alkoholu lub bezdomny powinien dostać 100 mg witaminy B1 przed opuszczeniem SORu.

Wpis nie jest obowiązującym standardem naukowym. Został stworzony w oparciu o doświadczenia lekarzy praktyków, piśmiennictwo i wymianę poglądów.

Chcesz mieć pewność, że Twoje postępowanie kliniczne jest prawidłowe?

Kurs Twój Pierwszy Dyżur to najlepszy sposób na zweryfikowanie diagnostycznych nawyków, poszerzenie wiedzy klinicznej i naukę rozumowania lekarskiego.

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…