High Flow Nasal Cannula

Jakub OlszewskiPrzez Jakub Olszewski2 kwietnia 2021

89-letnia pacjentka zostaje przywieziona przez ZRM z powodu silnej, rozwijającej się od rana duszności. Obecnie siedzi, angażując dodatkowe mięśnie oddechowe, mówi pojedynczymi słowami i prezentuje znaczny wysiłek oddechowy. Saturacja odczytana z palca przy masce z rezerwuarem wyniosła 60%.

Sytuacja miała miejsce na gościnnym dyżurze w innym szpitalu, gdzie nie mieliśmy dostępu do używanego przez nas zwykle CPAP, za to oddział wyposażony był w wysokoprzepływowe kaniule donosowe (High Flow Nasal Cannula – HFNC), więc zastosowaliśmy je u tej pacjentki.

Pacjentka otrzymała początkowo mieszankę 80% tlenu na przepływie 60 litrów/min.

Uzyskaliśmy zmniejszenie wysiłku oddechowego, poprawę kontaktu, wydolności oddechowej i wzrost saturacji do 99%. Na podstawie monitorowanej SpO2 i gazometrii krwi tętniczej zmniejszyliśmy FiO2 ostatecznie do 0,45.

Wysokoprzepływowe kaniule donosowe, jeszcze niedawno mocno egzotyczne, stają się obecnie bardzo popularne z powodu epidemii Sars-Cov-2. Bardzo nas to cieszy. Są też widoczne na słynnym już nagraniu, na którym Piasek prosi Polaków o rozsądne podejście do pandemii.

Jak działa HFNC?

Kaniule podają wprost do nozdrzy duży strumień gazów oddechowych. Duży to znaczy 30-60 litrów na każdą minutę. Dzięki strumieniowi gazów oddechowych HFNC zmniejszają opór stawiany przez górne drogi oddechowe, zmniejszają wysiłek oddechowy i utrzymują stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych – przy zamkniętych ustach pacjenta tworzą PEEP w wysokości około 1 cm H2O/10l/min przepływu.

System jest bardzo łatwy do zastosowania i dobrze tolerowany przez pacjentów. Wystarczy wprowadzić kaniule do nosa i założyć paski za głowę. Przepływ ustalamy u dorosłego zwykle pomiędzy 30 a 60 litrów na minutę. Stężenie tlenu dostosowujemy do wydolności płuc – bardzo wysokie stężenia nie zawsze są konieczne, jednak w razie potrzeby możemy uzyskać FiO2 = 1,0. Dodatkowo należy zapewnić sterylną wodę do nawilżania mieszaniny oddechowej i ustawić temperaturę gazów na zbliżoną do pacjenta, np. 36.0 C i gotowe.

Jesteśmy wielkimi zwolennikami stosowania wszelkich form nieinwazyjnego wspomagania oddechu i warto, aby NIV, CPAP czy wysokoprzepływowe kaniule były powszechnie dostępne. Każdy Oddział Ratunkowy, Internistyczny i każdy Oddział Zakaźny dla COVID-19 powinien być w te narzędzia wyposażony. HFNC są wskazane u każdego pacjenta z istotnym wysiłkiem oddechowym i niewydolnością oddechową – jeśli myślisz, że pacjent jest zbyt chory na maskę z tlenem, a za dobry na intubację, to HFNC dobrze wypełniają tę lukę. Pamiętajmy, że maska z tlenem nie daje żadnego wspomagania oddechu i nie zmniejsza wysiłku oddechowego. Jedyne, co uzyskujemy przy pomocy maski, to zwiększenie stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej. Nic więcej.

Czy HFNC są lepsze niż CPAP?

Przewagą kaniul donosowych jest ich lepsza tolerancja przez pacjentów, są wygodniejsze. Mogą być stosowane przez wiele godzin, a nawet dni, a pacjent może się napić czy porozmawiać.

HFNC dają niestety mniejsze możliwości kontroli i niższe ciśnienia w drogach oddechowych niż NIV/CPAP. Możemy dzięki nim uzyskać 6-8cmH2O, a my często podczas CPAP stosujemy ciśnienia w granicach 8-16 cmH2O.

Gdybyśmy mieli wybrać tylko jeden rodzaj, to wybralibyśmy NIV/CPAP w medycynie ratunkowej i HFNC w oddziałach internistycznych i zakaźnych, ale najlepiej mieć oba.

Zapamiętaj na Twój Dyżur:

  1. Maska z tlenem nie ma nic do wysiłku oddechowego pacjenta.
  2. HFNC lub NIV/CPAP realnie zmniejszają wysiłek oddechowy.
  3. HFNC są tak proste w obsłudze, jak krótki jest ten artykuł.

Wpis nie jest obowiązującym standardem naukowym. Został stworzony w oparciu o doświadczenia lekarzy praktyków, piśmiennictwo i wymianę poglądów.

Chcesz mieć pewność, że Twoje postępowanie kliniczne jest prawidłowe?

Kurs Twój Pierwszy Dyżur to najlepszy sposób na zweryfikowanie diagnostycznych nawyków, poszerzenie wiedzy klinicznej i naukę rozumowania lekarskiego.

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…