Obrzęk płuc

Jakub OlszewskiPrzez Jakub Olszewski2 października 2020

Pacjentka lat 76 została przywieziona około 20.00 przez syna prywatnym samochodem na Oddział Ratunkowy. Syn od początku prosi o pilną pomoc, chce zaparkować na wjeździe dla karetek, krzyczy, że mama nie może oddychać. Nie wezwał karetki, bo spodziewał się, że tak będzie szybciej.

W jego relacji pacjentka już od południa gorzej się czuła, podawała narastającą duszność, która od godziny bardzo się nasiliła.

W wywiadzie – cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dna moczanowa, stan po zawale STEMI 3 lata temu, niewydolność serca.

Pacjentka podaje, że od 2 dni nie przyjmuje wszystkich leków, bo nie miała recepty, by je wykupić.

Pacjentkę położono na sali wstępnej intensywnej terapii. Wyglądała średnio. Była przytomna, ale z widocznym dużym wysiłkiem oddechowym, niespokojna.

Parametry życiowe – BP 220/130, HR 120/min Sat 90% na masce z rezerwuarem. W EKG rytm zatokowy.

W badaniu przedmiotowym nad polami płucnymi słyszalny świst wydechowy i liczne trzeszczenia. Syn zanegował jakiekolwiek przewlekłe choroby płuc diagnozowane do tej pory.

Wysunięto podejrzenie obrzęku płuc.

Aby upewnić się w diagnozie, wykonano USG przyłóżkowe płuc – w badaniu zarejestrowano widoczne nad całymi płucami liczne linie B.

Rozpoznano obrzęk płuc. Pacjentce podano dożylnie 3mg morfiny, nitroglicerynę w pompie 2mg/godzinę, 40mg furosemidu i wdrożono wentylację trybem CPAP z ciśnieniem 12 cm H20.Pacjentka w ciągu mniej więcej 30 minut uspokoiła się i uzyskano całkowite ustąpienie duszności na masce CPAP.

Ciśnienie spadło do 150/80, saturacja wzrosła do 98%.

Wykonano RTG klatki piersiowej, które wykazało zastój w krążeniu płucnym.

W dalszej obserwacji pacjentka utrzymywała ciśnienie 150/75 nawet po odstawieniu pompy z nitrogliceryną i nie wymagała tlenoterpii. Przekazano pacjentkę na Oddział Kardiologii.

Kardiogenny obrzęk płuc to częsta sytuacja w oddziałach ratunkowych.

Komentarz:

Co go powoduje?

Upraszczając, za każdym razem jest to ostra niewydolność lewej komory serca, która prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi w krążeniu płucnym.

Najczęściej niewydolność wynika z jednej z 3 przyczyn:

  • wzrostu ciśnienia tętniczego i obciążenia następczego lewej komory,
  • niedokrwienia mięśnia sercowego i spadku frakcji wyrzutowej,
  • zaburzeń rytmu serca (np. migotania przedsionków).

Już na samym początku kluczowe jest, aby odnaleźć przyczynę obrzęku u pacjenta i dostosować do niej nasze leczenie.

Jak leczyć obrzęk płuc?

Leczenie obrzęku płuc wymaga zmniejszenia ciśnienia w kapilarach płucnych. Idealnie do tego nadaje się Nitrogliceryna podawana w pompie w ciągłym wlewie – daje bardzo szybki efekt i kontrolę nad ciśnieniem pacjenta. Zazwyczaj rozpoczynamy od wlewu 1mg/h i dostosowujemy dawkę do odpowiedzi. Można podać również nitroglicerynę podjęzykowo 1-2 dawki w trakcie przygotowywania pompy.

Często stosujemy również morfinę. Morfina nie tylko obniża ciśnienie, ale także zmniejsza uczucie duszności i uspokaja pacjenta, co zmniejsza wysiłek oddechowy i pobudzenie układu współczulnego. Natomiast dawki morfiny stosowane w leczeniu obrzęku płuc są mniejsze niż w kontroli bólu – chcemy, żeby pacjent był spokojny, ale nie żeby podsypiał. Zwykle 2-3 mg wystarczają do kontroli duszności, miareczkujemy je bardzo ostrożnie.

I do tego koniecznie – wentylacja nieinwazyjna – przede wszystkim CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), czyli podłączenie ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.

Z całego serca polecamy CPAP w leczeniu obrzęku płuc. CPAP podaje gazy oddechowe pacjentowi ze stałym dodatnim ciśnieniem. Podwyższone ciśnienie w drogach oddechowych na wydechu sprawia, że pęcherzyki nie zapadają się i nie sklejają, a dzięki temu zmniejsza wysiłek oddechowy. Zwiększa ciśnienie parcjalne tlenu w pęcherzykach, czym ułatwia utlenowanie krwi, a także zmniejsza napływ krwi do krążenia płucnego, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie obrzęku.

CPAP znacząco przyśpiesza leczenie ostrego obrzęku płuc i wielu pacjentów uchronił od intubacji.

Jak stosować tryb CPAP?

Wymaga to od nas posiadania respiratora obsługującego ten tryb oraz specjalnej maski, która pozwala wentylować pacjenta dodatnim ciśnieniem.

Ciśnienie, którego używamy w takich przypadkach, to zazwyczaj 10-12 cm słupa wody.

Pomimo zalet, maski do CPAP są dość niewygodne – część pacjentów kłóci się z maską i nie toleruje wentylacji. Zwykle wystarczy dobrze wytłumaczyć pacjentowi, co wykonujemy i jak bardzo jest to ważne, by pacjent to zaakceptował. Przydatna jest również mała dawka morfiny, która zmniejsza uczucie duszności.

Co powinieneś wiedzieć o CPAP, zanim użyjesz go po raz pierwszy?

  1. Jest to bardzo proste w użyciu. Niewiele bardziej skomplikowane niż maska z rezerwuarem.
  2. CPAP jest bezpieczny dla pacjenta. Pamiętajmy, że w drogach oddechowych dodatnie ciśnienie jest fizjologicznie stale utrzymywane. Końcowo-wydechowe ciśnienie to około 3-4 cm słupa wody. CPAP to nic innego jak podniesienie tego ciśnienia. 10 cm H2O to bezpieczna wartość, od której śmiało możemy zacząć.
  3. Sprzęt! Po założeniu maski na twarz pacjenta zadbaj o to, by szczelnie przylegała i miała niewiele przecieków.
  4. Dokładnie wytłumaczyć pacjentowi, że to element terapii i musi to wytrzymać, żeby wyzdrowieć. Gdy założymy komuś ciasną maskę na twarz bez słowa wytłumaczenia, to ze strachu ją zacznie szarpać.
  5. Nie stosuj CPAP u pacjentów nieprzytomnych, bez własnego oddechu, z deformacjami lub uszkodzeniami twarzoczaszki, w odmie oraz u pacjentów wymiotujących. Ostrożnie należy stosować CPAP u osób z rozedmą płuc i POCHP.

Terapia CPAPem pozwala na wyprowadzenie pacjenta z większości obrzęków płuc w ciągu 1-2 godzin. Nie jest na pewno procedurą, która musi być kontynuowana w obrębie OIT.

A co z furosemidem? Czy jest nam potrzebny do leczenia obrzęku płuc?

Diuretyki pętlowe są nadal najczęściej stosowanymi lekami i są lekiem „pierwszego rzutu u pacjentów przewodnionych”. Taką sytuacją jest na przykład zaostrzenie przewlekłej niewydolności serca.

Natomiast czy pacjent z obrzękiem płuc jest przewodniony?

Na pewno nie każdy. Kardiogenny obrzęk płuc rozwija się w kilka-kilkadziesiąt minut. To nie jest tak, że pacjent, który funkcjonował normalnie, nagle ma 2 litry płynu za dużo.

Przestańmy myśleć, że do wyleczenia pacjenta obrzęk płuc trzeba zawsze „odsikać”.

Furosemid działa w tym przypadku na dwa sposoby – zwiększa diurezę i bezpośrednio rozkurcza naczynia. Jednak drugi efekt jest zazwyczaj słaby, a pierwszy zaczyna się po 30 minutach.

Dla porównania nitrogliceryna w pompie zmniejsza obciążenie serca już po 2 minutach.

Dlatego lepiej przede wszystkim prowadzić leczenie nitrogliceryną i ewentualnie dodawać do niego diuretyki niż w drugą stronę.

Zapamiętaj na Twój Dyżur

  1. Obrzęk płuc daje różne zmiany osłuchowe – od trzeszczeń po świsty, co utrudnia diagnozę po samym osłuchiwaniu.
  2. USG płuc to potężne narzędzie w diagnostyce – pozwala nam wykryć zastój i obrzęk miąższu płuc.
  3. W leczeniu obrzęku płuc trzeba nakierować się na jego przyczynę – w przełomie nadciśnieniowym będzie to leczenie hipotensyjne, np. nitrogliceryną w pompie oraz diuretyk pętlowy.
  4. W każdym kardiogennym obrzęku płuc wspomaganie CPAP jest dobrym pomysłem, o ile pacjent toleruje wentylację.

Wpis nie jest obowiązującym standardem naukowym. Został stworzony w oparciu o doświadczenia lekarzy praktyków, piśmiennictwo i wymianę poglądów.

Chcesz mieć pewność, że Twoje postępowanie kliniczne jest prawidłowe?

Kurs Twój Pierwszy Dyżur to najlepszy sposób na zweryfikowanie diagnostycznych nawyków, poszerzenie wiedzy klinicznej i naukę rozumowania lekarskiego.

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…