Mężczyzna lat 36 zgłosił się na SOR z powodu uczucia osłabienia i kurczy mięśni, które pojawiły się 2 dni wcześniej po jego weselu i od tego czasu stopniowo narastały.
W wywiadzie: nadciśnienie tętnicze leczone hydrochlorotiazydem i losartanem. Podaje, że miał podobny epizod w przeszłości i wówczas na SOR-ze zdiagnozowano hipokaliemię.
W badaniu przedmiotowym: wrażenie ogólne dobre. W pełnym kontakcie logicznym. Nad płucami szmer pęcherzykowy symetryczny. Brzuch niebolesny. Niewielka tkliwość obu łydek.
Parametry krytyczne: BP 180/90. HR 80/min. Temp. 36,4°C.
W badaniach laboratoryjnych rzeczywiście stwierdzono umiarkowaną hipokaliemię – 2,8mEq.
Otrzymał doustnie 3 saszetki z potasem i kroplówkę z MgSO4 oraz chlorkiem potasu. Został wypisany z SOR-u bez szczególnych dolegliwości z zaleceniem przyjmowania potasu przez tydzień i kontroli elektrolitów u Lekarza Rodzinnego.
Po 2 latach pacjent został przywieziony przez ZRM w zatrzymaniu krążenia z uporczywą asystolią. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono ciężką hipokaliemię 1,7 mmol/l. Pomimo dwugodzinnej i wysokiej jakości resuscytacji oraz agresywnego wyrównywania zaburzeń elektrolitowych (podano łącznie 200 mEq KCl oraz 8g MgSO4) nie udało się przywrócić krążenia.
Z relacji żony pacjenta wynikało, iż od kilku dni ponownie skarżył się na bóle mięśniowe i osłabienie, ale nie chciał jechać do szpitala, bo miał dużo pracy.
Uczciwie możemy powiedzieć, że sami takiego pacjenta wcześniej wypisalibyśmy do domu z podobnym postępowaniem i zaleceniami. Teraz, po dogłębnej analizie przypadku wiemy, że pacjent jest książkowym obrazem pierwotnego hiperaldosteronizmu (PA) – tzw. zespołu Conna.
Komentarz:
Jak prawidłowo podejść do hipokaliemii w SOR-ze?
Rozpoczynamy od diagnostyki różnicowej:
Poza podstawowymi parametrami laboratoryjnymi bardzo wartościowym i zalecanym w każdym wypadku badaniem jest oznaczenie elektrolitów w moczu. Wysokie stężenie potasu w moczu oznacza, że jej przyczyną jest zwiększona utrata z moczem.
Niskie stężenie oznacza, że organizm oszczędza potas, bo we krwi jest go po prostu za mało – przyczyny to zmniejszone przyjmowanie potasu, przesunięcie do komórek lub utrata przez przewód pokarmowy.
Warto zwrócić uwagę, że nawet jednorazowe podanie diuretyku pętlowego bardzo mocno zwiększa stężenie potasu w moczu i wynik może nie być miarodajny.
Najczęstsze przyczyny hipokaliemii:
- Zmniejszona podaż:
- niedożywienie, jadłowstręt. Ten tym często widzimy u alkoholików.
- Zwiększona utrata poza nerkami:
- wymioty,
- biegunka,
- oparzenia,nadmierne pocenie się.
- Zwiększona utrata przez nerki:
- diuretyki – pętlowe i tiazydy,
- zespół Conna,
- nefropatie (Gitelmana, Liddle itd).
Leczenie jest zwykle proste i polega na podawaniu potasu doustnie w przypadku umiarkowanej i łagodnej hipokaliemii oraz dożylnym w przypadku głębokiej – poniżej 2,5 mEq, lub z towarzyszącymi trudnościami w przyjmowaniu płynów doustnie.
Wlew potasu w ciężkiej hipokaliemii to zwykle 0,3-0,5 mEq/kg/h. Należy spowolnić przepływ, jeśli wlew powoduje ból w okolicy wkłucia (wysokie stężenie potasu uszkadza naczynie).
W przypadku głębokiej hipokaliemii albo hipokaliemii źle reagującej na leczenie zwykle wynika to z niedoboru magnezu – należy go oznaczyć, a jeśli nie ma możliwości oznaczenia – rozważyć podanie bez oznaczenia.
Warto zwrócić uwagę, że niedobór 1 mEq/dl potasu oznacza realny niedobór ok. 200-400 mEq w organizmie – dlatego leczenie samym potasem dożylnie może być mało efektywne.
Zespół Conna to nieprawidłowe, zwiększone wydzielanie aldosteronu – w 60% w związku z przerostem nadnerczy, a w ok. 40% w związku z łagodnym guzkiem w nadnerczu.
Klasycznymi objawami jest trudne do kontroli nadciśnienie tętnicze. W około 30% przypadków towarzyszącym objawem jest hipokaliemia – częstsza w cięższych postaciach i przy guzach nadnerczy.
W przeszłości uważano, że PA jest bardzo rzadką chorobą, natomiast to podejście uległo radykalnej zmianie w ciągu ostatnich 20 lat. Okazało się, że dotyczy aż ok. 10% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym – czyli ok. 2% populacji.
Przesiewowym badaniem do jego stwierdzenia jest test oznaczenia stosunku aldosteronu do reniny. Badanie to kosztuje ok. 100 złotych i może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych.
W przypadku ujemnego wyniku testu diagnoza jest bardzo mało prawdopodobna.
Wskazaniami do przesiewowego badania są:
- nadciśnienie tętnicze z hipokaliemią samoistną oraz wywołanej diuretykiem (chociaż 80% pacjentów na diuretyku będzie miało hipokaliemię),
- oporne nadciśnienie tętnicze – czyli powyżej 140/ pomimo przyjmowania 3 leków hipotensyjnych,
- nadciśnienie tętnicze z przypadkowo wykrytym guzkiem w nadnerczu,
- nadciśnienie tętnicze i udar mózgu u krewnego I stopnia w wieku przed 40 r.ż.,
- nadciśnienie tętnicze u krewnych I stopnia osób z rozpoznanym PA.
Leczeniem zajmuje się Endokrynolog lub Hipertensjolog. Polega zwykle na farmakologicznym leczeniu Spironolaktonem lub Eplerenonem oraz często operacji nadnerczy.
Zapamiętaj na Twój Dyżur:
- W diagnostyce różnicowej hipokaliemii posługuj się oznaczeniem stężenia potasu w moczu, żeby ocenić jej przyczynę.
- Uzupełnianie potasu dożylnie stosuje się tylko w ciężkiej hipokaliemii i trudnościach z przyjmowaniem płynów doustnie, warto uzupełnić je suplementacją doustną.
- W przypadku pacjenta z opornym nadciśnieniem tętniczym i hipokaliemią – zawsze rozważ diagnozę zespołu Conna jako przyczyny.
Komentarzy 3
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Dobry artykuł. Zastrzeżenie-nie na SORZE. Prowadzenie szczegółowej diagnostyki przyczyn wszystkich chorób na Sorze jest nieuzasadnione i niebezpieczne dla pacjentów w stanie realnego zagrożenia życia. Pacjent po wypisaniu z Soru powinien dostać zalecenie okresowej kontroli K w warunkach POZ, oraz diadnostyki w poradni endokrynologicznej lub oddziale trybie planowym. Warto zwrócić uwagę że zbagatelizował objawy mimo wcześniejszych epizodów. Być może zbagatelizował również zalecenia po pobycie w SOR. Trzeba dołożyć starań by pacjenci zrozumieli że dalsza diagnostyka ma kolosalne znaczenie dla ich życia. To często najtżmudniejsza część pracy. Jakie były wartości Na i Cl?
Myślę, że wielu lekarzy nie jest świadomych, że należy pacjenta z hipokaliemią i nadciśnieniem rutynowo kierować do endokrynologa. Ja nie byłem osobiście.
Nie należy zrzucać winy za wszystko na pacjenta.
Myślę że nie tylko w przypadku zaburzeń elekteolitowych, również sklanialabym się do Domowej zbiórki moczu w celu oznaczenia poziomu adrenaliny i noradrenaliny szczególnie u osób młodszych. W domu mam przypadek nadciśnienia na tle pchochromacytomy.