Zespół Conna

Maurycy BiernatPrzez Maurycy Biernat1 maja 2020

Mężczyzna lat 36 zgłosił się na SOR z powodu uczucia osłabienia i kurczy mięśni, które pojawiły się 2 dni wcześniej po jego weselu i od tego czasu stopniowo narastały.

W wywiadzie: nadciśnienie tętnicze leczone hydrochlorotiazydem i losartanem. Podaje, że miał podobny epizod w przeszłości i wówczas na SOR-ze zdiagnozowano hipokaliemię.

W badaniu przedmiotowym: wrażenie ogólne dobre. W pełnym kontakcie logicznym. Nad płucami szmer pęcherzykowy symetryczny. Brzuch niebolesny. Niewielka tkliwość obu łydek.

Parametry krytyczne: BP 180/90. HR 80/min. Temp. 36,4°C.

W badaniach laboratoryjnych rzeczywiście stwierdzono umiarkowaną hipokaliemię – 2,8mEq.

Otrzymał doustnie 3 saszetki z potasem i kroplówkę z MgSO4 oraz chlorkiem potasu. Został wypisany z SOR-u bez szczególnych dolegliwości z zaleceniem przyjmowania potasu przez tydzień i kontroli elektrolitów u Lekarza Rodzinnego.

Po 2 latach pacjent został przywieziony przez ZRM w zatrzymaniu krążenia z uporczywą asystolią. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono ciężką hipokaliemię 1,7 mmol/l. Pomimo dwugodzinnej i wysokiej jakości resuscytacji oraz agresywnego wyrównywania zaburzeń elektrolitowych (podano łącznie 200 mEq KCl oraz 8g MgSO4) nie udało się przywrócić krążenia.

Z relacji żony pacjenta wynikało, iż od kilku dni ponownie skarżył się na bóle mięśniowe i osłabienie, ale nie chciał jechać do szpitala, bo miał dużo pracy.

Uczciwie możemy powiedzieć, że sami takiego pacjenta wcześniej wypisalibyśmy do domu z podobnym postępowaniem i zaleceniami. Teraz, po dogłębnej analizie przypadku wiemy, że pacjent jest książkowym obrazem pierwotnego hiperaldosteronizmu (PA) – tzw. zespołu Conna.

Komentarz:

Jak prawidłowo podejść do hipokaliemii w SOR-ze?

Rozpoczynamy od diagnostyki różnicowej:

Poza podstawowymi parametrami laboratoryjnymi bardzo wartościowym i zalecanym w każdym wypadku badaniem jest oznaczenie elektrolitów w moczu. Wysokie stężenie potasu w moczu oznacza, że jej przyczyną jest zwiększona utrata z moczem.

Niskie stężenie oznacza, że organizm oszczędza potas, bo we krwi jest go po prostu za mało – przyczyny to zmniejszone przyjmowanie potasu, przesunięcie do komórek lub utrata przez przewód pokarmowy.

Warto zwrócić uwagę, że nawet jednorazowe podanie diuretyku pętlowego bardzo mocno zwiększa stężenie potasu w moczu i wynik może nie być miarodajny.

Najczęstsze przyczyny hipokaliemii:

  1. Zmniejszona podaż:
    • niedożywienie, jadłowstręt. Ten tym często widzimy u alkoholików.
  2. Zwiększona utrata poza nerkami:
    • wymioty,
    • biegunka,
    • oparzenia,nadmierne pocenie się.
  3. Zwiększona utrata przez nerki:
    • diuretyki – pętlowe i tiazydy,
    • zespół Conna,
    • nefropatie (Gitelmana, Liddle itd).

Leczenie jest zwykle proste i polega na podawaniu potasu doustnie w przypadku umiarkowanej i łagodnej hipokaliemii oraz dożylnym w przypadku głębokiej – poniżej 2,5 mEq, lub z towarzyszącymi trudnościami w przyjmowaniu płynów doustnie.

Wlew potasu w ciężkiej hipokaliemii to zwykle 0,3-0,5 mEq/kg/h. Należy spowolnić przepływ, jeśli wlew powoduje ból w okolicy wkłucia (wysokie stężenie potasu uszkadza naczynie).

W przypadku głębokiej hipokaliemii albo hipokaliemii źle reagującej na leczenie zwykle wynika to z niedoboru magnezu – należy go oznaczyć, a jeśli nie ma możliwości oznaczenia – rozważyć podanie bez oznaczenia.

Warto zwrócić uwagę, że niedobór 1 mEq/dl potasu oznacza realny niedobór ok. 200-400 mEq w organizmie – dlatego leczenie samym potasem dożylnie może być mało efektywne.
Zespół Conna to nieprawidłowe, zwiększone wydzielanie aldosteronu – w 60% w związku z przerostem nadnerczy, a w ok. 40% w związku z łagodnym guzkiem w nadnerczu.
Klasycznymi objawami jest trudne do kontroli nadciśnienie tętnicze. W około 30% przypadków towarzyszącym objawem jest hipokaliemia – częstsza w cięższych postaciach i przy guzach nadnerczy.

W przeszłości uważano, że PA jest bardzo rzadką chorobą, natomiast to podejście uległo radykalnej zmianie w ciągu ostatnich 20 lat. Okazało się, że dotyczy aż ok. 10% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym – czyli ok. 2% populacji.

Przesiewowym badaniem do jego stwierdzenia jest test oznaczenia stosunku aldosteronu do reniny. Badanie to kosztuje ok. 100 złotych i może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych.

W przypadku ujemnego wyniku testu diagnoza jest bardzo mało prawdopodobna.

Wskazaniami do przesiewowego badania są:

  • nadciśnienie tętnicze z hipokaliemią samoistną oraz wywołanej diuretykiem (chociaż 80% pacjentów na diuretyku będzie miało hipokaliemię),
  • oporne nadciśnienie tętnicze – czyli powyżej 140/ pomimo przyjmowania 3 leków hipotensyjnych,
  • nadciśnienie tętnicze z przypadkowo wykrytym guzkiem w nadnerczu,
  • nadciśnienie tętnicze i udar mózgu u krewnego I stopnia w wieku przed 40 r.ż.,
  • nadciśnienie tętnicze u krewnych I stopnia osób z rozpoznanym PA.

Leczeniem zajmuje się Endokrynolog lub Hipertensjolog. Polega zwykle na farmakologicznym leczeniu Spironolaktonem lub Eplerenonem oraz często operacji nadnerczy.

Zapamiętaj na Twój Dyżur:

  1. W diagnostyce różnicowej hipokaliemii posługuj się oznaczeniem stężenia potasu w moczu, żeby ocenić jej przyczynę.
  2. Uzupełnianie potasu dożylnie stosuje się tylko w ciężkiej hipokaliemii i trudnościach z przyjmowaniem płynów doustnie, warto uzupełnić je suplementacją doustną.
  3. W przypadku pacjenta z opornym nadciśnieniem tętniczym i hipokaliemią – zawsze rozważ diagnozę zespołu Conna jako przyczyny.

Chcesz mieć pewność, że Twoje postępowanie kliniczne jest prawidłowe?

Kurs Twój Pierwszy Dyżur to najlepszy sposób na zweryfikowanie diagnostycznych nawyków, poszerzenie wiedzy klinicznej i naukę rozumowania lekarskiego.

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…