Złośliwy zespół neuroleptyczny

Jakub OlszewskiPrzez Jakub Olszewski18 czerwca 2021

28-letnia pacjentka trafia do nas z powodu zaburzeń kontaktu. Jest nieprzytomna, ale reaguje na ból. Przy wstępnej ocenie w ramach ABCD – BP 150/90, tachykardia zatokowa 180/min i podwyższona temperatura – 39,5 st. C.

W tym samym miesiącu u pacjentki rozpoznano schizofrenię i włączono dwa leki przeciwpsychotyczne – arypiprazol i olanzapinę. W badaniu przedmiotowym zwróciła naszą uwagę sztywność mięśni kończyn o charakterze „rury ołowianej” (ręka jak z plastycznego metalu – trzeba użyć siły, by zgiąć w łokciu: jak wygniesz, tak zostanie).

Komentarz:

Złośliwy zespół neuroleptyczny (Neuroleptic Malignant Syndrome) wywoływany jest najczęściej lekami przeciwpsychotycznymi stosowanymi w psychiatrii, głównie w leczeniu schizofrenii. Na szczęście odkąd stare typowe leki przeciwpsychotyczne zamieniliśmy na atypowe, ryzyko wystąpienia zaburzenia spadło, wciąż jednak możemy takich pacjentów spotkać.

Przyczyną jest niedobór dopaminy – doprowadzają do tego albo leki hamujące receptory dopaminowe, albo nagłe odstawienie leków dopaminergicznych (jak levodopy w ch. Parkinsona).

Do najczęstszych leków powodujących NMS zaliczamy:

  1. Typowe leki przeciwpsychotyczne:
    1. haloperidol
    2. chlorpromazyna
  2. Atypowe leki przeciwpsychotyczne:
    1. klozapina
    2. olanzapina
    3. risperidon
    4. arypiprazol
  3. Leki stosowane w innych schorzeniach, ale wpływające na układ dopaminergiczny:
  4. metoklopramid
  5. prometazyna
  6. Odstawienie stymulantów układu dopaminergicznego:
  7. levodopa

NMS występuje najczęściej w pierwszym miesiącu terapii przy zmianie dawek, łączeniu leków lub ostrej chorobie dodatkowo destabilizującej pacjenta. Jeśli pacjent przyjmuje od bardzo dawna stałą dawkę tego samego leku i do tej pory wszystko było dobrze, NMS jest mało prawdopodobny. Warto zwrócić uwagę na metoklopramid, który jest na tej liście – lek, którego zużywamy w Polsce tysiące ampułek rocznie, często nie myśląc o niepożądanych skutkach lub interakcjach, które może wywołać.

Objawy:

W NMS mamy do czynienia z czterema objawami:

  1. Zaburzenia świadomości:
  2. splątanie, majaczenie, mutyzm, psychozę, pogorszenie kontaktu.
  • Sztywność mięśni.
  • Gorączkę.
  • Tachykardię:
    1. wynika ze stymulacji układu współczulnego, może też wystąpić nadciśnienie i pocenie się.

Postawienie diagnozy po samych objawach jest trudne, zwłaszcza że zaburzenia kontaktu w połączeniu z gorączką i tachykardią to dość częste trio występujące w wielu innych chorobach – jak w sepsie czy infekcjach OUN. Dlatego wywiad lekowy ma tu kluczowe znaczenie – NMS nie zrobi się sam, pacjent musi przyjmować odpowiednie leki.

Leczenie:

Zaczynamy od chłodzenia pacjenta – najlepiej wlewem zimnych krystaloidów, podaż leków przeciwgorączkowych nie zadziała. Dodatkowo prowadzimy intensywne nawodnienie, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia nerek. NMS może doprowadzić do uszkodzenia mięśni i rabdomiolizy – u każdego należy to sprawdzić, oznaczając kinazę kreatynową w surowicy. (Zapraszamy do lektury wpisu o rabdomiolozie).

Kolejnym krokiem jest podaż benzodiazepin, jeśli pacjent jest niespokojny lub pobudzony (tutaj link do excited delirium syndrome). Jeśli występują poważne zaburzenia świadomości, należy rozważyć intubację – taki pacjent nie będzie w stanie samodzielnie zadbać o drożność dróg oddechowych, więc powinniśmy zadbać o to za niego.

Leczeniem przyczynowym jest przede wszystkim odstawienie leków powodujących chorobę. Dobrym pomysłem jest włączenie bromokryptyny, która jest agonistą receptorów dopaminowych na czas opanowania objawów.

Co dalej z naszą pacjentką:

Włączyliśmy zimną płynoterapię, zaintubowaliśmy pacjentkę ze względu na zaburzenia świadomości i przyjęliśmy na Oddział Intensywnej Terapii. W kolejnej dobie w badaniach laboratoryjnych obserwowano podwyższone wartości kinazy kreatynowej, co potwierdza, że doszło do uszkodzenia mięśni na skutek NMS.

Zapamiętaj na Twój Dyżur:

  1. Szukając przyczyn zaburzeń świadomości u pacjenta, zawsze sprawdź ostatnie zmiany w farmakoterapii.
  2. Leki stosowane w zaburzeniach psychiatrycznych mają szerokie spektrum objawów ubocznych oraz interakcji. Pamiętaj o tym, zarówno diagnozując takiego pacjenta, jak i przepisując mu dodatkowe leki.
  3. Jeśli pacjent z wywiadem psychiatrycznym prezentuje zaburzenia świadomości, gorączkę, tachykardię, sprawdź, czy nie ma sztywności mięśni i rozważ Złośliwy Zespół Neuroleptyczny.

Wpis nie jest obowiązującym standardem naukowym. Został stworzony w oparciu o doświadczenia lekarzy praktyków, piśmiennictwo i wymianę poglądów.

Chcesz mieć pewność, że Twoje postępowanie kliniczne jest prawidłowe?

Kurs Twój Pierwszy Dyżur to najlepszy sposób na zweryfikowanie diagnostycznych nawyków, poszerzenie wiedzy klinicznej i naukę rozumowania lekarskiego.

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…

Zobacz również

Poszukiwanie Złota

Ciężko chory pacjent to nie zawsze ten, który wczołguje się na oddział. Na każdym dyżurze wśród błahostek odnajdujemy ostre stany. Zapraszamy Cię na SOR na poszukiwania złota i…