MISJA TWÓJ DYŻUR

Dzieląc się doświadczeniem klinicznym, pomagamy stosować najnowsze standardy w codziennej praktyce.

Przypomnij sobie swoje pierwsze dyżury i związane z nimi emocje. Lęk, stres, niepewność swoich kompetencji. Może niektóre z nich towarzyszą Ci do dziś? Może wciąż istnieją przypadki, których się obawiasz?

W trakcie dyżuru świadomość tego, jak wiele zależy od naszych decyzji, bywa obezwładniająca. Działa presja czasu, po wielu godzinach pracy bez snu dopada zmęczenie. Jak często w tych warunkach czujesz, że nie masz już pomysłu? Jak często zastanawiasz się, czy prawidłowo diagnozujesz i leczysz?

Wszyscy doświadczamy tych wątpliwości. Praktyka pokazała nam jednak, że można leczyć inaczej – świadomie. Dziś wiemy, że wiele problemów polskiej opieki zdrowotnej wynika z braku jednoznacznych standardów.

NOWOCZESNA MEDYCYNA, KLASYCZNE WARTOŚCI

Promujemy medycynę ratunkową w wydaniu anglosaskim – od przypadków wymagających procedur z zakresu intensywnej terapii, do postępowania w przeziębieniu. Te standardy pozwalają skutecznie leczyć pacjentów pojawiających się na SOR-ach, “wieczorynkach”, izbach przyjęć oraz na każdym innym oddziale.

Rozwiązania, które chcemy promować nie są trudne do wprowadzenia. Nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych czy wysokospecjalistycznych zasobów. To narzędzia, które możesz zastosować natychmiast już na swoim kolejnym dyżurze.

Świadoma praktyka wymaga ciągłego zdobywania wiedzy i dzielenia się doświadczeniem. Dlatego chcemy wspólnie z Tobą budować społeczność lekarzy rozwijających się w oparciu o Evidence-Based Medicine. Stosowanie metody naukowej nierzadko wiąże się z przyznaniem się do niedoskonałości lub zmianą postępowania o 180 stopni. Dlatego wymaga nie tylko wiedzy, ale też silnego charakteru.

Nasz zawód oparty jest na unikalnym etosie. Pacjent przychodząc do nas i powierzając swoje zdrowie i życie w nasze ręce, przekazuje jednocześnie szczególną odpowiedzialność za to, co dla niego najważniejsze. Stąd wyjątkowy ciężar moralny naszego zawodu – nie ma w nim miejsca na bylejakość.

POWTARZANIE TYCH SAMYCH BŁĘDÓW TO NIE DOŚWIADCZENIE

Jeżeli chcemy, aby opieka nad pacjentami w Polsce nadążała za światowym poziomem, musimy nauczyć się zmieniać przyzwyczajenia. Musimy nauczyć się przyjmować krytykę, wręcz jej poszukiwać. Musimy nauczyć się zadawać pytania, dzielić wiedzą i być gotowym na poznanie prawdy. Tylko tak możemy cokolwiek zmienić na lepsze.

Dlatego sięgamy po wiedzę z najnowocześniejszych źródeł i badań naukowych. Poszukujemy sprawdzonych algorytmów i wytycznych, a także tworzymy własne. Rozmawiamy o błędach i wyciągamy z nich wnioski, aby unikać ich w przyszłości. Każdego dnia staramy się stawać odrobinę lepszymi, aby krok po kroku budować nowoczesną polską opiekę zdrowotną. Tylko tak możemy sprawić, że zarówno pacjent, jak i lekarz będą w procesie leczenia bezpieczni.

ZMIANA ZACZYNA SIĘ OD NAS

Wierzymy, że takie podejście do rozwoju urzeczywistni naszą wizję wizerunku polskiego lekarza. Kompetentnego, wytrwałego i pewnego siebie specjalisty. Potrafiącego rozwiązać zarówno te codzienne, jak i rzadkie problemy. Człowieka posiadającego pozytywne nastawienie do własnej pracy.

Jesteśmy także głęboko przekonani, że na każdym z nas spoczywa obowiązek nauczania młodych lekarzy, zarówno w wymiarze praktycznym, jak i etycznym. Na co dzień staramy się realizować te założenia w naszej pracy. Ale aby dotrzeć z naszym przekazem i wizją w każdy zakątek Polski, potrzebowaliśmy nowego medium. Tak powstał Twój Dyżur.

We wpisach i kursach, nad którymi pracujemy, pokazujemy jak uniknąć pułapek diagnostycznych oraz jak podchodzić do częstych problemów dyżurowych. Tworzymy przestrzeń do otwartej rozmowy, budując społeczność, która pozwala każdemu stać się zarówno uczniem, jak i mistrzem.

Jeśli pragniesz się rozwijać i nie boisz się zmiany przyzwyczajeń, to jesteś we właściwym miejscu.

Wierzymy, że w wyniku wspólnych dyskusji –  na blogu, Facebooku czy w zaciszu dyżurki – przyłączysz się do nas. Wspólną codzienną pracą zbudujmy polską medycynę, z której będziemy dumni!