High Pressure Injection Injury (HPII)

Michał SzemieńPrzez Michał Szemień2 sierpnia 2019

Pacjent lat 20 zgłosił się na SOR z powodu bólu palca – pracuje jako lakiernik i około godziny wcześniej zaciął mu się wtryskiwacz do farby. Kiedy spróbował dotknąć końcówki spryskiwacza, ten nagle wystrzelił i farba uderzyła pod ciśnieniem prosto w opuszek III palca ręki lewej. Mówi, że palec bardzo mocno boli i musiał się zwolnić z pracy.

W badaniu przedmiotowym: pacjent skarży się na silny ból palca, który jest tkliwy z punktową raną na opuszku.

Pacjent został obejrzany przez lekarza, poinformowany, że SOR jest do leczenia poważniejszych stanów i odesłany z zaleceniem zgłoszenia się do lekarza POZ po zwolnienie.

Po około 12 godzinach wrócił na SOR – silny ból nie pozwalał mu spać. Palec w momencie przyjęcia był siny i obrzęknięty. Po konsultacji chirurgicznej został odesłany ponownie do domu z lekami przeciwbólowymi.

Wrócił po raz kolejny następnego dnia. Wówczas palec był już miejscami czarny, niedokrwiony, z rozpoczynającą się martwicą. Pomimo wdrożenia leczenia, palec musiał zostać ostatecznie amputowany na wysokości stawu śródręczno-paliczkowego.

Palec w pierwszej godzinie wyglądał jak na poglądowym zdjęciu z tej publikacji (dodatkowo zdjęcie po chirurgicznym opracowaniu zakresu urazu).

Zwróć szczególną uwagę na niepozorną ranę wlotową!

Komentarz:

Pacjent jest przykładem dość rzadkiego, ale bardzo niebezpiecznego urazu kończyny – high pressure injection injury (HPII). Podobno taki uraz widzi się 1-2 razy pracując na SOR przez całe życie.

HPIIHigh Pressure Injection Injury jest urazem, który powstaje przy uszkodzeniu tkanek cieczą lub gazem pod wysokim ciśnieniem. Najczęściej zachodzi przy sprawdzaniu palcem przemysłowego wtryskiwacza do różnych substancji. Znajdująca się w maszynie substancja – farba, olej, woda lub powietrze jest wtłaczana pod ciśnieniem tysięcy atmosfer pod skórę i do przedziałów powięziowych. Powoduje to toksyczne i mechaniczne uszkodzenie tkanek miękkich, następnie szybko rozwija się zespół ciasnoty międzypowięziowej.

Nieprawidłowo leczony HPII powoduje amputacje w 30-60% przypadków zależnie od wprowadzonego materiału.

Leczenie polega na rozcięciu skóry i powięzi, a następnie na ich dokładnym oczyszczeniu. Zaleca się wykonanie tego zabiegu na bloku operacyjnym w znieczuleniu ogólnym, w celu uniknięcia zaciskania mechanicznie naczyń w słabo ukrwionej kończynie.

Równolegle stosujemy leczenie przeciwbólowe i antybiotykoterapię o szerokim spektrum. Pamiętaj o profilaktyce tężca.

Rola sterydów jest niejasna. Z jednej strony zmniejszają odpowiedź zapalną tkanek, która w przypadku HPII jest istotna w procesie ich uszkadzania, z drugiej strony zwiększają ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Naszym zdaniem można je stosować tylko równolegle z pokryciem antybiotykami.

Zapamiętaj na Twój Dyżur:

  1. Nigdy nie lekceważ wtryskiwarek!
  2. Pamiętaj, że HPII jest stanem bezpośredniego zagrożenia dla kończyny.

Poniżej pacjentka, którą mieliśmy na dyżurze. W tym przypadku obyło się bez interwencji chirurgicznej dlatego, że wstrzykniętym materiałem była szczepionka dla kurczaków. Ciecze wodne i powietrze rokują znacznie lepiej niż farby czy oleje. Nigdy jednak nie możesz uznać HPII za uraz łagodny!

View this post on Instagram

Cześć 🙂⁠ ⁠ dzisiaj zagadka 🤔⁠ ⁠ na zdjęciu pacjentka, która wykonywała specyficzną pracę⁠ ⁠ niestety urządzenie, którego używała miało chwilową awarię 👎⁠ ⁠ odczuwa ból palca i obrzęk⁠ ⁠ stan, który widać na zdjęciu jest bezpośrednim zagrożeniem dla jej palca ⚠️⚠️⁠ ⁠ Macie pomysły❓⁠ ⁠ Odpowiedź jutro o 18:00 na www.twojdyzur.pl⁠ ⁠ Do zobaczenia! 👀⁠ ⁠ ___⁠ #twojdyzurpl #twojdyzur #lekarz #lekarka #lekarze #lek #lekarski #medycynaratunkowa #medstudent #medycyna #szpital #dyżur #sor #szpitalnyoddziałratunkowy #emergency #ratownikmedyczny #ratownictwomedyczne #foamed #nauka #wiedza #zdrowie⁠

A post shared by Twój Dyżur – blog medyczny (@twojdyzur.pl) on

Wpis nie jest obowiązującym standardem naukowym. Został stworzony w oparciu o doświadczenia lekarzy praktyków, piśmiennictwo i wymianę poglądów.