Pacjentka lat 20 zgłosiła się na SOR z powodu bólu brzucha.
Ból ma umiarkowane nasilenie i narasta od 2 dni. Jest najsilniejszy w lewym podbrzuszu i nasila się przy chodzeniu.
Pacjentka nie wymiotowała, stolec oddaje prawidłowo, jednak ma słaby apetyt. Nie ma objawów dyzurycznych. Dodatkowo od wieczora ma niewielki stan podgorączkowy.
W wywiadzie – dotychczas zdrowa, nieoperowana. Ciążę raczej neguje – jest kilka dni po miesiączce.
Leków na stałe nie zażywa.
W badaniu przedmiotowym: wrażenie ogólne dość dobre, pacjentka nie była szczególnie cierpiąca. Nad płucami szmer pęcherzykowy symetryczny. Brzuch miękki, tkliwy w lewym i środkowym podbrzuszu. Bez objawów otrzewnowych. Perystaltyka prawidłowa. Objawy Goldflamma i Chełmońskiego ujemne. Bez przepuklin.
Parametry krytyczne: BP 130/60. HR 90/min. RR 16/min, Sat 98%. Temp. 37,4C.
Podano objawowo leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Pobrano krew i mocz na badania. Zlecono USG brzucha.
W badaniach laboratoryjnych: CRP 30, w moczu leukocyturia 20. Test ciążowy negatywny. USG opisano jako bez odchyleń.
Pacjentka została skonsultowana przez ginekologa – w USG przezpochwowym przydatki bez wyraźnych odchyleń, ślad płynu w zachyłku Douglasa.
Po podanych lekach objawowych pacjentka odczuła znaczną poprawę. Wypisano ją do domu z zaleceniami przyjmowania furazydyny i leków przeciwbólowych oraz stosowania diety lekkostrawnej.
Pacjentka wróciła do szpitala po trzech dniach z powodu pogorszenia bólu oraz utrzymującej się wysokiej temperatury.
Kontrolne badania wykazały wysokie wskaźniki zapalne – CRP 250 i leukocytoza 20 tysięcy. W badaniu przedmiotowym brzucha pacjentka prezentowała objawy otrzewnowe, najwyraźniejsze w obrębie podbrzusza. W USG jamy brzusznej stwierdzono zbiornik płynowy w miednicy mniejszej. W USG przezpochwowym wysunięto diagnozę ropnia jajowodu, który potwierdzono i zaopatrzono laparoskopowo.
Komentarz
Zapalenie narządów miednicy mniejszej, dawniej nazywane zapaleniem przydatków (PID – Pelvic Inflammatory Disease), to bardzo częsta choroba. Szacuje się, że w USA co roku zapada na nią około 0,5-1% wszystkich kobiet aktywnych seksualnie. Jest ona dość trudna w diagnozie – rozpoznanie stawia się zwykle na podstawie obrazu klinicznego, jednak objawy są dość niecharakterystyczne.
Spowodowana jest najczęściej bakteriami przenoszonymi drogą płciową – przede wszystkim chlamydią i dwoinką rzeżączki, dlatego zwykle dotyka młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Może także występować u starszych lub niewspółżyjących pacjentek, gdy drogą wstępującą przedostają się do miednicy mniejszej inne bakterie mieszanej flory występującej w pochwie.
Klasyczna pacjentka to młoda, aktywna seksualnie dziewczyna z czynnikami ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową. Jednak pamiętajmy, że zapalenie przydatków może również wystąpić u 80-latki, więc zawsze uwzględnijmy je w diagnostyce różnicowej. 🙂
PID ma bardzo szerokie spektrum objawów – od nieswoistego, niewielkiego bólu podbrzusza – po ciężkie stany septyczne w przebiegu ropnia lub rozlanego zapalenia otrzewnej.
Objawy sugerujące PID to:
- ból podbrzusza,
- gorączka,
- nieprawidłowe upławy szyjkowe lub pochwowe,
- ból przy palpacji szyjki macicy lub przydatków,
- ból przy współżyciu o niedawnym początku.
Pacjentka z ciężką septyczną postacią choroby- ropniem lub rozlanym zapaleniem otrzewnej – nie powinna sprawiać trudności diagnostycznych. Brzuch zwykle jest z dodatnimi objawami otrzewnowymi, a pacjentka wysoko gorączkuje.
Natomiast dużym problemem diagnostycznym jest skąpoobjawowy przebieg. PID może bowiem objawiać się tylko bólem brzucha, niewielkim wzrostem temperatury lub bólem przy współżyciu.
Czy rozpoznanie skąpoobjawowego PID jest w takim razie ważne? ZDECYDOWANIE.
W przebiegu PID w obrębie miednicy mniejszej i na jajowodach tworzą się zrosty. Dlatego nieprawidłowo leczone PID:
- Jest poważną i częstą przyczyną niepłodności u kobiet.
- Powoduje przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej.
- Znacząco zwiększa szansę na ciążę pozamaciczną.
Jakie badania możemy zastosować?
Pacjentka z podejrzeniem PID i jej partner powinni mieć wykonany posiew moczu, a pacjentka dodatkowo wymaz z szyjki macicy w kierunku rzeżączki. Zaleca się również badanie wymazu z dróg rodnych w kierunku antygenów Chlamydii, ale jest ono w Polsce słabo dostępne w warunkach SOR/IP/POZ. Badania bakteriologiczne mają jednak niesatysfakcjonującą czułość, a posiewy w kierunku rzeżączki zajmują kilka dni.
Każda pacjentka w wieku prokreacyjnym z bólem podbrzusza powinna mieć wykonany test ciążowy – niezależnie od tego, czy neguje ciążę. Nierozpoznana ciąża pozamaciczna jest poważną przyczyną pozwów medycznych u pacjentek z bólem brzucha. My staramy się wykonać bHCG przynajmniej z moczu u każdej pacjentki z bólem brzucha przed menopauzą.
Każda pacjentka powinna również zostać zbadana przezpochwowo i w miarę możliwości mieć ocenioną szyjkę macicy wziernikiem ginekologicznym.
Jakie badania obrazowe można zastosować?
- Klasyczne USG brzucha (wówczas koniecznie z pełnym pęcherzem moczowym),
- USG przezpochwowe, które ma większą czułość dla wykrywania dyskretnych zmian zapalnych,
- KT brzucha i miednicy z kontrastem – pozwala wykluczyć większość nieginekologicznych przyczyn dolegliwości, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłków, kolkę nerkową. Z drugiej strony jest stosunkowo mało swoiste dla oceny zapalenia przydatków.
Badania obrazowe mogą potwierdzić ropień lub dużą reakcję zapalną w miednicy mniejszej, są jednak mało czułe dla wykrywania postaci wczesnych i tych skąpoobjawowych PID, które również wiążą się z bardzo poważnymi powikłaniami przewlekłymi.
Leczenie musi zostać rozpoczęte jak najwcześniej. Wyjątkowo w sytuacji w odróżnieniu od innych infekcji, lepiej jest włączyć antybiotyk za często, niż nie dać go wcale lub dać za późno.
Jeśli pacjentka jest w wieku prokreacyjnym i nie znaleziono innej przyczyny dolegliwości nowego bólu brzucha (np. zapalenie wyrostka robaczkowego, pęknięta torbiel jajnika etc.), zalecane jest włączenie antybiotykoterapii empirycznej w schemacie:
A) Ceftriakson 250 mg domięśniowo (sugeruję dodać do niego lignokainę, bo zastrzyk jest bardzo bolesny)
+ Doksycyklina 2×100 mg oraz Metronidazol 2×400 mg przez 14 dni.
B) Amoksycylina z kwasem klawulanowym 3×625 mg oraz Metronidazol 2x 400 mg przez 14 dni.
Hospitalizacja jest wskazana u pacjentek z objawami septycznymi, tych, które wymagają leczenia operacyjnego, a także u pacjentek w ciąży lub nietolerujących antybiotyków doustnych. W innych sytuacjach leczenie w warunkach ambulatoryjnych ma taką samą skuteczność jak szpitalne.
Należy również pamiętać o szukaniu i leczeniu chorób wenerycznych u partnerów seksualnych pacjentki i zalecić abstynencję lub stosowanie prezerwatyw do czasu zakończenia leczenia.
Zapamiętaj na Twój Dyżur
- Pamiętaj o PID w diagnostyce różnicowej bólu brzucha u kobiety.
- U każdej pacjentki przed menopauzą z bólem brzucha wyklucz ciążę badaniem laboratoryjnym.
- Nieleczone lub późno leczone PID może powodować poważne powikłania przewlekłe.
- Włączaj antybiotykoterapię na podstawie objawów klinicznych. Wyjątkowo lepiej zastosować ją za często niż za rzadko.
Wpis nie jest obowiązującym standardem naukowym. Został stworzony w oparciu o doświadczenia lekarzy praktyków, piśmiennictwo i wymianę poglądów.
Komentarzy 3
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy w ramach SOR można zrobić posiew na rzeżączkę i pacjentka za te 3 dni odbierze wynik?
Bo skoro włączamy jej antybiotykoterapię to posiewy które zrobi później np. u ginekologa mogą być ujemne
Z tego co się orientuję – IP ginekologiczne mają taką możliwość. Natomiast często musimy leczyć empirycznie.
Bardzo ciekawy, rzetelny artykuł! 🙂 Mam jednak jedno pytanie- czy proponowany schemat antybiotykoterapii doustnej- amoksycylina z kw. klawulanowym + metronidazol – może być optymalny skoro nie pokrywa swoim spektrum Chlamydii będącej jedną z częstrzych przyczyn PID?